Wodospad Kamieńczyka


Wodospad Kamieńczyka to dość popularna atrakcja Szklarskiej Poręby i okolic. Jest to największy wodospad w polskiej części Karkonoszy. Cała rzeźba wodospadu nie jest tworem naturalnym; wodospad w dużej mierze został wyrzeźbiony, jednakże zachowano jego naturalne proporcje. Wysokość wodospadu wynosi około dwudziestu siedmiu metrów i jest on złożony z trzech kaskad. Pod środkową kaskadą ulokowana jest tak zwana „Złota Jama”, która została wyrzeźbiona w XIX wieku.  W Jamie znajdowały się złoża drogocennych kamieni; pegmatytu i ametystów.

Z powstaniem wodospadu i kumulacją kamieni szlachetnych wiąże się pewna legenda. Wodospad miał powstać na skutek lamentu siedmiu rusałek, które straciły jedną ze swoich sióstr.
Łzy miały przekształcić się w  ciąg wodny, który spowodował powstanie wodospadu. Nazwa Kamieńczyk jest jednocześnie imieniem pewnego mężczyzny w którym zakochała się nieszczęśliwa rusałka. Początki ich znajomości były owocne, jednak na skutek nieszczęśliwego wypadku, Kamieńczyk spadł ze zbocza i zginął na miejscu. Rusałka widząc swego ukochanego, potknęła się i również spadła ze zbocza. Siostry opłakiwały kochanków i tak powstał wodospad.

Wodospad stanowi niezwykle ważną część karkonoskiego krajobrazu; wokół niego znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, które są niemalże przez cały rok oblężone przez turystów. Wodospad jest nie tylko niezwykle efektownym miejscem, ale nieco ubogaca zimny i nieco surowy klimat karkonoski; wielu turystów decyduje się na odwiedzenie Kamieńczyka z racji jego walorów estetycznych i niebanalnej wartości historycznej. Samo ukształtowaniu terenu i efekt artystyczny jest niebanalny i niewątpliwie przyciąga uwagę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz