Góry Izerskie
Góry Izerskie położone w sąsiedztwie Szklarskiej Poręby są jednym z najdłuższych pasm Sudetów Zachodnich. W Polsce leży tylko niewielki fragment pogórza, gdyż większa część znajduje się na terytorium Republiki Czeskiej. Od strony Szklarskiej Poręby możemy podziwiać tylko dwa pasma górskie: Wysokie i Kamienieckie. Góry na wschodzie graniczą z Karkonoszami.
Z racji tego, że krajobraz Karkonoski oraz Izerski są do siebie bardzo podobne, a ukształtowanie terenu i struktura geologiczna wręcz identyczne, łatwo można przeoczyć granicę pomiędzy dwoma pasmami. Na zachodzie, Góry Izerskie graniczą z Bramą Żytawską. Na północy zaś z pogórzem Izerskim.
Góry Izerskie są niezwykle często odwiedzane przez turystów; znajdują się tam liczne szlaki górskie, a także szlaki szczytowe z Kamienieckiej i Wysokiej rozpościerają się piękne widoki na okolice. Dla osób, które cenią sobie niepowtarzalny klimat można polecić pasma po stronie czeskiej a także wsie w pobliżu gór, które dostosowane są na potrzeby turystki i zaadaptowane jako skanseny.
Góry Izerskie odznaczają się dość nietypowym klimatem i ciężkimi warunkami naturalnymi; śnieg zalega na górskich szczytach aż do maja, a niekiedy do czerwca. Temperatura minimalna w zimie dochodzi do nawet -20 stopni Celsjusza.
W czasie górskich wędrówek tutaj możemy napotkać wiele gatunków fauny i flory, które są niespotykane w innych częściach kraju. Do najpowszechniejszych gatunków zaliczają się dziki, jelenie i lisy górskie.
Szlaki zjazdowe po stronie czeskiej są zdecydowanie lepiej wyposażone i zorientowane na turystów aniżeli szlaki polskie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz